BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ
YENİ ÇAĞIN LİDERLERİ

Pandemi ile birlikte değişen iş yapış biçimleri, yeni normale uyum, çalışan verimliliği konuları tartışılırken liderliğin de tanımı yenilendi. Pandemi döneminde yaşanan işe alım süreçlerini, değişen kriterleri ve yeni çağın liderlerinde aranan özellikleri Heidrick & Struggles Türkiye Ortağı Kaan Otçu ile konuştuk.

Halefşan Sümen

Bildiğiniz gibi hayatı durduran kuvvette bir salgınla mücadele ediyoruz. Etkileri azalsa da yaşanan pandemi iş yapış biçimlerimizde köklü değişikliklere sebep oldu. Peki bu sürecin işe alımlara etkisi nasıl oldu?

Kaan Otçu: Pandemi sürecinde normale dönüş zamanlamasında netlik olmayınca bir kısım şirketlerde işe alımlar ertelendi. Online görüşmeler ne kadar soru cevap temelli olsa da, son görüşme için yüz yüze görüşmenin yeri hep aynı kaldı. İK süreçlerinde online görüşmelere maksimum entegre olanlar ön plana çıktı. Pandemi ile birlikte işe alım mülakat sorularına ek geldi: “Pandemi sürecini nasıl değerlendirdin? (Durum karşısında organize olmuşmu? Zaman yönetimi nasıl? Bu süreçte işe yaratıcılık getirmiş mi? Öz yönetimi ne düzeyde? Bu şartlarda ekibi motive etme şekli ne?) sorusu mülakatlarda yöneltilmeye başlandı.

Daha önce ertelenen İK dijitalleşme projeleri müthiş hızla kabul gördü ve start aldı. Maliyet yönetimi perspektifiyle bakan şirketler işe alımları durdu. Bu dönemde satışlarına devam eden sektörler işe alımları tedbirli bir bakış açısıyla sürdürdü.

Değişen iş modelleri ve çalışma biçimlerinin, çalışan seçimlerine doğrudan bir etkisi oldu mu?

Kaan Otçu: Pandemi ile birlikte Self Diciplined ve Self Motivated kavramları öne çıktı. Sonuç ve çözüm odaklı, IT çağına uyumlu donanıma sahip adaylar öne çıktı. Bilişim ve teknolojiyi çoğu departmana adapte etmek gerektiğinden "altın yaka" ve "dijital yaka" diye isimlendirilen çalışanlar, tek bir departmanda öbeklenmek yerine, beyaz yakanın içinde de yer almaya başladı.

Artan dijitalleşme ve pandemi sonrası özellikle C level yönetici arayışlarında değişen nitelikler var mı?

Kaan Otçu: Biz dijitalleşme gerekliliğini Türkiye'de ilk dile getiren danışmanlık şirketlerinden biriyiz ve bu süreçte aynı mottoyu devam ettirdik. Seçtiğimiz yöneticilerin tamamı; çevik, enerjik ve dijitalleşmeye yakınlar ve bunu danışmanlık verdiğimiz her firmaya önerdik. Nitekim bu fikre uzak olanlar bile şimdi bu fikre sahip çıkıyor ve planlarını dijitalleşme üzerinden yapıyorlar.

Yeni çağın yöneticilerinin sahip olması gereken vasıflar nelerdir?

Kaan Otçu: Pandemi süreci belirlenen liderlik kriterlerine bazı önemli vasıflar eklenmesine neden oldu. Bunları kısaca özetlersek;

  • Uzaktan çalışan ekipleri yönetip liderlik eden, bu ekiplerle sonuç üreten,
  • Çalışanın bireyselliğine ve kişisel haklarına saygı duyup aynı zamanda ev ortamında iş disiplinine uygun çalışma yapıp yapmadığını gözlemleyebilen ve durumu yönetebilen
  • Dürüstlükten şeffaflığa varan bir açıklık ile kendini yenileyen
  • Tecrübesini yeniliklere açan,
  • Dijitalleşmeye sadece ilgi duyan değil yaratmaya aday yöneticiler öne çıkıyor.

Yeni dönem yönetici arayışlarında,

  • Belirsizliği ve değişimi yönetebilme,
  • Baskı altında çalışabilme ve karar alabilme,
  • Geleceği odaklı olma ve öngörebilme,
  • Cesaret, - Hızlı düşünebilme ve harekete geçme, becerileri belirleyici olacak.
Dergi Anasayfa