HABERLER

Oyun sektöründeki yükseliş Musk’ı da etkisi altına aldı

ifs

Son birkaç yıldır yükselen oyun sektörü, pandemi ile zirve noktasına ulaştı. Haziran ayı içinde gerçekleşen 1.8 milyar dolarlık Peak satışı ile taçlanan sektördeki yükseliş dahi çocuk Elon Musk’ı da etkisi altına almışa benziyor.

Elektrik motorlu otomobil sektörünün en önemli markası Tesla, Çin’de etkileyici bir tanıtım gerçekleştirdi. PUBG’nin yaratıcısı Tencent Games ile ortaklaşa gerçekleşen tanıtımda, PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X araçlar tanıtıldı. Model 3 bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

Kaynak

Antibiyotik Direnciyle Yapay Zekâ da Mücadele Ediyor

ifs

Antibiyotik direnci günden güne büyüyen küresel bir sorun olarak, uzun süredir bilim camiasının gündemini meşgul ediyor. Yeni antibiyotik geliştirmenin hem uzun çalışmalar hem de yüksek maliyetler gerektirdiği biliniyor. Yapay zeka, şimdi antibiyotik direnci konusunda umut oldu.

MIT’de çalışan bilim insanları yeni antibiyotik arayışında yapay zeka teknolojisini kullanarak "halicin" isimli molekülü ortaya çıkardı. Tüberkülozdan mide ve bağırsak enfeksiyonlarına, Salmonella’dan kan ve idrar yolu enfeksiyonlarına pek çok bakteri üzerinde etkili olan “halicin” molekülünün başarısının ardından ekip veri tabanını incelemeye devam etti ve yapay zekâ algoritmasını kullanarak başka potansiyel antibiyotik adaylarının peşine düştü. Sadece üç gün içinde, mevcut antibiyotiklere yapısal olarak benzemeyen ve insan hücrelerine toksik etkisi olmayan 23 aday daha belirlendi.

Bu çığır açan çalışma, antibiyotik hatta ilaç keşfinde önemli bir örnek oluşturuyor.

Kaynak

C Level Yöneticiler İçin Kurumsal Esneklik Tüyoları

ifs

Pandemi ile birlikte çalışma biçimlerimiz başta olmak üzere pek çok değişiklik yaşadık. En basitinden bir süre öncesine kadar çalışanlara şirket bağlılığını artırıcı ve yan hak olarak sunulan evden çalışma, yeni normalimiz haline geldi. Öte yandan büyüme beklentilerindeki düşmeler ve ekonomik daralma riskleri yöneticileri de ezber bozan yaklaşımlar ile konuyu yeniden ele almaya itiyor.

IFS Endüstriler Program Yönetimi Başkan Yardımcısı Steve Treagust, C level yöneticiler için kurumsal esneklik tüyolarını kaleme aldı.

Kaynak

Sanat Eserlerinin Nasıl Yapıldığını Gösteren Yapay Zekâ Geliştirildi

ifs

Yapay zeka bu defa sanata el uzattı. MIT uzmanları sanat ve bilimi bir araya getirdikleri çalışma ile, sanatçıların resim yaparken ellerini nasıl kullandıklarını gösteren videolar hazırlamayı başardı.

Araştırma ekibi, sanatçıların sulu boya kullanarak yaptığı eserleri ellerini ne şekilde kullandıklarını tahmin eden bir yapay zekâ geliştirerek bunu videoya döktü. Geliştirilen yapay zekânın Vimeo ve YouTube sitelerinde var olan sanatsal videolarla eğitildiği bildirildi.

Ortaya çıkan olasılıklı modelin bir sanat eserinin tek bir görüntüsüne bakarak yapılış sürecindeki adımları algılayabildiği söylendi. Sanat eserlerini gerçek sanatçıların gözünden görmek ve yapılış aşamalarını izlemek son derece hayranlık uyandırıcı.

Kaynak

Drone teknolojisi pandemi ile birlikte yeni normal oldu

ifs

Yapay zeka ve robot teknolojiler her geçen gün hayatımıza daha fazla dahil oluyorlar. Pandemi sürecinde yaşadığımız mecburi izolasyon drone teknolojilerini daha da yakınlaştırdı.

2012 yılında Amerika’da kurulan ve drone teknolojileri üzerine çalışan Wing, geçen yıl hava taşımacılığı ilk onaylanan şirket olmuştu. Birkaç yıldır drone teknolojisi ile teslimat yaptıklarını söyleyen şirket yetkilileri; global olarak, şirketin Şubat ayından Nisan ayına kadar hizmet kayıtlarında talebin bir önceki aya göre % 350 arttığını belirtti.

Kaynak

Dergi Anasayfa