Sayı 2
Ağustos 2020
IFS - GELECEK YATIRIMCILARI

YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIR MIYIZ?

Pandemi Sonrası Şirketler Nasıl Dönüşecek?

Başlarken

IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu e-Dergi’nin ikinci sayısından hepinize merhaba.

IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu’nun pandemi sürecinde de misyonunu sürdürebilmesi amacıyla yayınına başladığımız e-dergimizin, ilk sayısına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. İlk sayımızda, "Pandemi Sürecinde Çalışan Adaptasyonu" konusunu değerli profesyoneller ile ele almıştık.

Pandemi sürecinin etkilerini hala hissettiğimiz ikinci sayımızda ise “Dijital Dönüşüm” başlığı altında incelediğimiz “Pandemi Sonrası Şirketler Nasıl Dönüşecek?” konusunu manşetimize taşıdık.

Sağlığımızı, hayatımızı, alışkanlıklarımızı, günlük rutinlerimizi böylesine derinden etkileyen pandeminin iş hayatımıza etkileri yadsınamaz. Sadece iş yapış biçimimizi değil, yatırımlarımızı ve perspektifimizi de etkileyen bu süreç bizleri, kullandığımız teknolojiler ve yönetim biçimimiz açısından da yeni bir yaklaşıma davet ediyor. Yeni iş modelleri ve iş fırsatları açısından da etkilerini fazlasıyla görebiliyoruz.

e-Dergimizin ikinci sayısında Koç Sistem Ceo’su Mehmet Ali Akarca ile yeni iş yapma biçimleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İş yapış biçimlerimizin uzun yıllara dayanan alışkanlıklarımızın değiştiği bu zorlu dönemde dijital altyapılarını tamamlayan şirketlerin kazandığı ivmeden, yeni verimlilik tanımlarına, pandemi sürecindeki yönetimsel zorluklardan yeni normal tanımına pek çok konuya değindiğimiz sohbetimizin görüntülü kaydına dergimiz içinden ulaşabilirsiniz.

Sektörün önde gelen markalarından Flormar’ın CDO’su Şevket Süreyya Çelikkanat’ın perakende sektörü ve tüketici ekseninden hazırladığı “Pandemi Sonrası Yükselen Dijitalleşme ve Yeni Normale Adaptasyon” konulu makalesinin ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

30 yılı aşkın süredir motor üreten ve savunma sanayine hizmet sunan, sanayimizin yıldızı Femsan Genel Müdürü Melih Turan İpekçi ile pandemi sürecini, dijital dönüşümü ve pandemi sürecinde sağlık sektörüne ve ülkemize sağladıkları katma değeri konuştuk.

Ergin Öztürk

Yeni çağın lider tanımı üzerine Heidrick&Struggles Türkiye Ortağı Kaan Otçu ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile yaşanılan ve yaşanabilecek yönetimsel sıkıntılara ışık tutabilmeyi hedefledik.

İkinci sayımız için seçtiğimiz konunun önemine inanarak dergimize destek veren isimlerle gerçekleştirdiğimiz röportajları ve hazırladıkları makalelerin her birini keyifle okuyacağınıza inanıyoruz. Ayrıca farklı sektörleri etkileyen son teknolojik gelişmelere, dijital dönüşüm ile ilgili haberlere erişebileceksiniz.

IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu e-Dergi’sine katkı sağlayan herkese bu vesile ile yeniden teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

“Gelecek Yatırımcısı” ruhu taşıyan herkesin platformu olan e-dergimiz üzerinden Dijital Dönüşüm ile ilgili önem taşıdığına, fayda sağlayacağına inandığınız konuları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Tekrarını asla yaşamak istemediğimiz pandemi günlerinden, birlikte çalışarak daha iyiye doğru götürecek olasılıkları fark ederek çıkabilmeyi diliyoruz. Geleceğe birlikte daha da güçlenerek hazır olmak dileği ile, keyifli okumalar.

Ergin Öztürk
IFS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM

PANDEMİ SONRASI ŞİRKETLER NASIL DÖNÜŞECEK? • AYIN KONUSU •

Video
KoçSistem Ceo’su Mehmet Ali Akarca ile online buluştuk. Pandemiden en çok etkilenen sektörler, dijital dönüşümün kaçınılamaz yükselişi ve dijital yatırımlar üzerine sohbet ettik.

DİJİTAL İŞ HAYATI
İş Dünyasının Global Liderleri MINDFUEL’da Buluşuyor!

Yeni normalin kuralları, IFS Global önderliğinde kurulan endüstri düşünce platformu ‘MindFuel’ toplantılarında yazılıyor. IFS Global’in oluşturduğu ‘MindFuel’ platformunda bir araya gelen farklı endüstrilerden uzmanlar ve akademisyenler; çalışanların yeni normale uyumu, dijital teknolojilerin şirketlere entegrasyon süreci ve salgın sonrası iş hayatının sürdürülebilirlik senaryoları üzerine konuştu.

Online platformda bugüne kadar savunmadan enerjiye, inşaattan hizmete, tedarik zincirinden imalata, telekomünikasyondan sanayiye pek çok sektörden liderler yer aldı.

RESET RESET

DİJİTAL DEMOKRASİ
“Pandemi Sonrası Yükselen Dijitalleşme ve Sektörlerin Yeni Normale Adaptasyonu”
Flormar IT Direktörü / CIO

DİJİTAL DEMOKRASİ

Bilgi Teknolojileri Uzmanlarının Yıllardır Anlatmakta Zorlandığını Pandemi Nasıl Deneyimletti? Gelecek Sandığımızdan Yakın mı? Asırlık Perakende Zincirleri Neden Kapanıyor? Geleceğin Meslekleri Hakkında İpuçları...

Dijital dönüşüm sürecinde hangi noktadasınız?

Melih Turan İpekçi: Dijitalleşme gündelik hayatımızın olmazsa olmazı oldu, hayatımızı kolaylaştırdı ve şimdi de bambaşka boyutlara doğru evriliyor. Üretim de dijitalleşiyor. Dijitalleşme o kadar fazla şeyi değiştiriyor ki geleneksel imalat ve endüstriyel uygulamaların da teknolojik dünya ile entegre olması kaçınılmaz.

GELECEK YATIRIMCILARI
ÜRETTİĞİ TEKNOLOJİ İLE SAVUNMA SANAYİNİN HİZMETİNDE

Femsan Elektrik Motorları Genel Müdürü Melih Turan İpekçi ile dijital dönüşüm yolculukları ve pandemi sürecini konuştuk.FEMSAN’ın çalışma alanları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Melih Turan İpekçi: FEMSAN 30 yıl önce geleneksel fırçalı tip yuvarlak gövde DC motor üretimiyle faaliyetlerine başladı. Zamanla tüketici kanadında yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaya başladı ve FEMSAN çok doğru bir yönde atılım yaparak Türkiye'nin ilk servo motor üreticisi oldu. Şimdi ise dünyada sayılı oluksuz (slotless) fırçasız doğru akım motoru üreticilerinden biriyiz. Bugün, sadece komponent bazlı DC motor üreticisi olmanın çok ötesindeyiz.

BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ
YENİ ÇAĞIN LİDERLERİ

IFS

Pandemi ile birlikte değişen iş yapış biçimleri, yeni normale uyum, çalışan verimliliği konuları tartışılırken liderliğin de tanımı yenilendi. Pandemi döneminde yaşanan işe alım süreçlerini, değişen kriterleri ve yeni çağın liderlerinde aranan özellikleri Heidrick & Struggles Türkiye Ortağı Kaan Otçu ile konuştuk.

Bildiğiniz gibi hayatı durduran kuvvette bir salgınla mücadele ediyoruz. Etkileri azalsa da yaşanan pandemi iş yapış biçimlerimizde köklü değişikliklere sebep oldu. Peki bu sürecin işe alımlara etkisi nasıl oldu?

Kaan Otçu: Pandemi sürecinde normale dönüş zamanlamasında netlik olmayınca bir kısım şirketlerde işe alımlar ertelendi. Online görüşmeler ne kadar soru cevap temelli olsa da, son görüşme için yüz yüze görüşmenin yeri hep aynı kaldı.

ENDÜSTRİ 4.0
REMOTE ASSİSTANT – HOLOLENS

IFS

ŞİRKETLERİN SAHA SERVİS YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM

IFS Remote Assistance ile artık servis daha hızlı. Bu teknoloji yerinden müdahale imkanı ile servis için bekleme sürelerini oldukça kısaltıyor. Söz konusu uygulama, Covid 19 salgını sonrası iş hayatının yeni normale adaptasyon sürecinde iş dünyasının göz bebeği olma potansiyeli taşıyor.

IFS

IFS VE MICROSOFT SAHA SERVİSİ ANLAYIŞINI BAŞTAN DEĞİŞTİRİYOR!

Yapay Zeka Bir Gözlük Mesafesinde! Gerçek zamanlı verileri mühendislerin gözlerinin önüne seren teknoloji, sahada iki eli aynı anda kullanma avantajı sağlıyor. Servis geçmişinden performans analizlerine pek çok bilgiye anında erişebilme avantajı sağlayan teknoloji saha servisi anlayışını değiştirecek.

VİDEO GALERİ

IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi Nasıl Geçti?
IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi 2019 Sürdürülebilirlik
IFS Gelecek Yatırımcıları Buluşmaları Dijital Dönüşümde CFO'nun Rolü 2. Oturum
IFS Geleceğe Hazırlayan Çözümler Sunar

MEDYADA GELECEK YATIRIMCILARI PLATFORMU