Sayı 3
Eylül 2020
IFS - GELECEK YATIRIMCILARI

YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIR MIYIZ?

Yeni Dünya Düzeninde Yıldızlaşan Sektörler

Başlarken

Herkese merhaba! IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu’nun pandemi sürecinde de misyonunu sürdürebilmesi amacıyla yayınına başladığımız IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu e-Dergi’nin üçüncü sayısı ile sizlerleyiz.

Pandemi sürecinde şirketlerdeki yeni çalışma düzenlerini ve hızlanan dijital dönüşüm çalışmalarını konu edindiğimiz ilk iki sayımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Üçüncü sayımızın manşetine “Yeni Dünya Düzeninde Yıldızlaşan Sektörler” konusunu taşıdık. Tüm yaşam biçimimizi köklü ve pek çok noktada geri dönülemez biçimde değiştiren pandemi, iş hayatımızda da derin etkiler yarattı. Çoğunlukla olumsuz yanları ve yatırım fırsatları açısından incelenen bu sürecin bazı endüstrilerde büyüme etkisi yarattığı da gözardı edilemez bir gerçek. Sürecinin hızla geliştirdiği sektörlerden biri olan Saha Servis Yönetimi’ni uzmanları ile gündemimize taşıdık.

E-Dergimizin üçüncü sayısında teknoloji gazeteciliğinin önemli isimleri arasında yer alan CXO Medya Yönetici Ortağı Murat Yıldız ile pandemi döneminin kazananları ve CIO’ların değişen rolleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kurum kültürlerinin dijital dönüşüme olan dirençleri, uzaktan çalışma yöntemleri, değişen çalışma biçimleri ışığında yöneticilerin tutumları gibi pek çok konuya değindiğimiz sohbetimizin video röportajına e-dergimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ergin Öztürk

40 yıllık tecrübesi ile elektronik alanında hizmet sunan mühendislik şirketi Esit Elektronik Genel Koordinatörü Serhat Tigrel ile pandemi sürecini, dijital dönüşümü ve bu sürecin getirdiği Saha Servis Yönetimi’nin çalışma şekillerini konuştuk.

IFS Türkiye COO’muz Mete Yücel, yeni dünyada Saha Servis Yönetimi’nin geleceğini etraflıca ele aldığı bir makale hazırladı. Ayrıca farklı sektörleri etkileyen son teknolojik gelişmeleri ve dijital dönüşüm ile ilgili haberleri de dergimizde bulabilirsiniz.

IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu e-Dergi’sine katkı sağlayan herkese bu vesile ile yeniden teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

Birlikte çalışarak daha iyiye ulaşabileceğimiz umudu ve geleceğe birlikte daha da güçlenerek hazır olmak dileği ile, keyifli okumalar.

Ergin Öztürk
IFS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YILDIZLAŞAN SEKTÖRLER • AYIN KONUSU •

Video
CXO Medya Yönetici Ortağı ve teknoloji editörü Murat Yıldız ile online buluştuk. Pandeminin dijital dönüşüme sağladığı katkı, değişen teknoloji algısı ve sürecin gizli yıldızları CIO’ların değişen rolleri üzerine sohbet ettik.

DİJİTAL İŞ HAYATI
Gerçek Zamanlı İş Birliği İçin Birleştirilmiş Gerçeklik: REMOTE ASSISTANCE
Yasin Şükrü Gürdemir – Stratejik Müşteri Direktörü

Son zamanlarda yaşadığımız salgın nedeniyle dijital iş gücümüzü hayata geçirmenin belki de en kolay yolu özellikle bir işe veya bir probleme uzaktan nasıl çözüm bulacağımız oldu. Uzaktan yardım denilince akla ilk gelen, farklı konumlardaki kişilerin telefon ile hemen iletişime geçip birbirlerine yardım etmesi geliyor. Peki bu yardımın online ortamda arttırılmış gerçeklik ile yapıldığını hiç düşündünüz mü? Arttırılmış gerçeklik uygulaması, IFS Remote Assistance – Uzaktan Yardım Çözümü, iki gerçek zamanlı video akışını birleştirerek uzaktaki bir uzmanı, farklı bir konumda destek ihtiyacı olan kişiyle birleştiriyor.

IFS IFS

YILDIZLAŞAN SEKTÖRLER
“Yeni Dünya’da Saha Servis Yönetiminin Geleceği”
Mete Yücel – IFS Türkiye COO

IFS

Dijital dönüşüm bir teknoloji dönüşümü gibi görünse de aslında işletmelerin gelecekte var olmalarını sağlayan ve onlara rekabet avantajı sağlayan bir iş stratejisi. Ve bu stratejinin amiral gemisi servis/hizmet bazlı iş modelleri. Yeni Dünya’nın şirketleri, mükemmel servis/hizmet sağlamanın yalnızca müşteri tabanını korumakla kalmayıp, aynı zamanda yeni gelir kapıları oluşturması ve müşteri deneyimini geliştirerek sağlıklı bir büyüme için kritik olduğunu anlayan şirketlerdir.

Dijital dönüşüm sürecinde hangi noktadasınız?

Serhat Tigrel: Dijital dönüşüm sürecinin, teknolojik gelişmelere de bağlı olarak süreklilik kazandığını görmekteyiz. Bu açıdan bakıldığında, dijitalleşme konusunda gerek sektörümüz, gerekse de Türk İmalat Sanayi Firmaları açısından lider konumda olduğumuzu ifade edebiliriz.

GELECEK YATIRIMCILARI
ELEKTRONİK SEKTÖRÜNÜN
YERLİ ÜRETİCİ LİDERİ

Esit Elektronik Genel Koordinatörü Serhat TİGREL ile dijital dönüşümde geldikleri noktayı, pandemi sürecinde dijitalleşmenin sağladığı faydaları ve pandeminin sektörün dijitalleşme sürecine etkileri üzerine konuştuk.

Esit Elektronik’in çalışma alanları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Serhat Tigrel: Esit Elektronik Sistemler İmalat ve Tic. Ltd. Şti. tartı elektroniği dalında bir mühendislik şirketi olarak 1980 yılında faaliyetlerine başlamış, 1987 yılında Esit markasıyla elektronik tartı aletleri üretimine başlamıştır. Esit Elektronik; tartı aletleri, kuvvet ölçüm cihazları, çeşitli makineler, yük hücreleri ve tartım indikatörlerinin tasarımı, üretimi, kurulumu ve teknik servis hizmetleri ile kalibrasyonları alanında hizmet vermektedir.

YENİ NORMAL
KAZANANI VE KAYBEDENİ

Pandemi pek çok sektörü doğrudan etkileyerek ülke ekonomilerinde ve sektörlerin büyüme hedeflerinde değişikliklere yol açtı. Dünyaca ünlü danışmanlık ve denetim şirketi Deloitte pandemi sonrası tedarik zincirlerini yakından inceleyen bir araştırma yayınladı. Pandeminin sektör bazlı etkilerini yazımızda bulabilirsiniz.

VİDEO GALERİ

IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi Nasıl Geçti?
IFS Gelecek Yatırımcıları Zirvesi 2019 Sürdürülebilirlik
IFS Gelecek Yatırımcıları Buluşmaları Dijital Dönüşümde CFO'nun Rolü 2. Oturum
IFS Geleceğe Hazırlayan Çözümler Sunar

MEDYADA GELECEK YATIRIMCILARI PLATFORMU